2074

 

Kratki študentski filmi pod skupnim naslovom 2074 so nastali kot odziv na mednarodni oblikovalski natečaj Dream 2074! A Utopia for French Luxury, ki sta ga skupaj z mednarodnim združenjem Cumulus organizirala odbor Colbert, ENSAAMA (École nationale supérieure des arts appliqués et des métiers d'art), vodilne francoske umetniške in oblikovalske šole.

 
 

2074
Utopije študentov industrijskega in unikatnega oblikovanja UL ALUO

Zbirka 42: Vrtinec totalne perspektive 3

Uredila Barbara Predan
Besedila: Simon Bregar, Maruša Dolinar, Tamara Fras, Eva Garibaldi, Lin Gerkman, Miha Hain, Jakob Koncut, Maruša Mazej, Neža Medved, Tjaša Mužina, Nina Podobnikar, Simon Rozman, Blaž Skodlar, Gregor Stražar, Jera Tratar, Andraž Rudi Vrhovšek, Zala Zagoršek, Simona Žiher
Lektura: Katja Paladin
Prevod iz angleščine: Nataša Velikonja
Lektura angleškega besedila: Fiona Thompson, Prevajalska zadruga Soglasnik
Fotografije in ilustracije: avtorji
Oblikovanje: Petra Černe Oven
Tisk: Stane Peklaj

Obseg: 56 strani
Naklada: 200 izvodov
ISBN 978-961-94078-6-8
Ljubljana 2019
© Avtorji

Publikacija je rezultat trimesečnega seminarja na Oddelku za industrijsko in unikatno oblikovanje Akademije za likovno umetnost in oblikovanje Univerze v Ljubljani. V seminarju 2074 pri predmetu Razvoj in teorija oblikovanja I so sodelovali študenti 1. letnika drugostopenjskega študija industrijskega in unikatnega oblikovanja. Izveden je bil v okviru mednarodnega natečaja Dream 2074! A Utopia for French Luxury (organizacija: odbor Colbert).
Mentorica: doc. dr. Barbara Predan.

Izdala:
Društvo Pekinpah
zanj Žiga Predan, MA
in
Inštitut za oblikovanje
zanj dr. Barbara Predan

Paket je odposlan iz Ljubljane v roku 48. ur po prejetju naročila. Naročila prejeta med vikendom in prazniki bodo odposlana prvi delovni dan po prejetju naročila. Plačilo je izvedeno preko sistema PayPal. Naročiti je mogoče tudi preko predračuna (pošljite e-pošto z vašim naslovom in naročilom na posta@pekinpah.com).

Poglej v knjigo (pdf)

Cena enega izvoda: 7 EUR
Poštnina: 2 EUR
SKUPAJ: 9 EUR

Z mednarodnim natečajem je želel odbor Colbert v družbo vnesti optimizem utopijePo njihovem mnenju ključne besede o razkošju ne opisujejo več zgolj prostorov blaginje, temveč čustva in občutljivost, odprte prostore in trajnost (z vso močjo hipnega), zahteve in spoštovanje, znanje in delovanje za srečo vseh. Dandanes, ko se bližamo dvaindvajsetemu stoletju, je po mnenju odbora Colbert sreča postala osrednja ideja v svetu.

Premislek o sreči pa se je izkazal za veliko težjo nalogo, kot bi se morda zdelo na prvi pogled. Pred študente je natečaj namreč postavil vprašanje o prihodnosti, v kateri bi si dejansko želeli živeti. Sanjati in predvsem razmišljati o svetli, srečni prihodnosti namreč pomeni najti odgovor na vprašanje, kaj je pravzaprav tisto, kar nam prinaša želeno svetlobo. Kaj sploh sta sreča in zadovoljstvo za posameznika, za vse nas? Po kakšni svobodi in enakosti hlepimo, ko zapišemo te velike besede? 

Tem premislekom smo kot zrno soli dodali odlomke razkošne prihodnosti iz znanstvenofantastičnih zgodb, ki so jih pripravili organizatorji mednarodnega natečaja. Iz te nenavadne mešanice sestavin je nastalo pet kratkih odgovorov, pet pogledov, pet odzivov. Vsak iz drugačne perspektive, a s skupnim imenovalcem: če o prihodnosti sploh še želimo sanjati, se bo nujno treba vrniti k skupnosti. K skupnosti, ki nam odpira prostore za življenje.

Več o posameznih projektih najdete v publikaciji z naslovom 2074, ki je bila ob tej priložnosti izdana pri založbi Pekinpah in Inštitutu za oblikovanje.

Sodelujoči študenti UL ALUO (Oddelek za industrijsko in unikatno oblikovanje): Simon Bregar, Maruša Dolinar, Tamara Fras, Eva Garibaldi, Lin Gerkman, Miha Hain, Jakob Koncut, Maruša Mazej, Neža Medved, Tjaša Mužina, Nina Podobnikar, Simon Rozman, Blaž Skodlar, Gregor Stražar, Jera Tratar, Andraž Rudi Vrhovšek, Zala Zagoršek, Simona Žiher
Mentorica: doc. dr. Barbara Predan
Vodja in koordinatorka razstavnega projekta ter celostne podobe razstave: Maruša Mazej
Študijsko leto: 2018/2019

Kratki opisi razstavljenih del

Nina Podobnikar, Blaž Skodlar, Zala Zagoršek
Identiteta kot rêver vrai
»Ali razumeš? Ženska, ki je dala svoje barve svetu, ga zdaj vidi le v črni in beli.«
Xavier Mauméjean, Porphyrian Tree

Kdo sem? Je moja identiteta res samo moja in nanjo ne vpliva nič razen mene samega? Ali pa je morda tudi identiteta kolektivna? Kaj jo definira? Dovolimo si videti prave barve. Poglejmo na svet in uglejmo, kakšen v resnici je. Nadenimo si očala realnosti in se z njo soočimo. Nehajmo se slepiti s črno in belo v svetu, ki smo ga sami ustvarili. Kdo sem in kaj lahko spremenim?

Simon Bregar, Maruša Dolinar, Tamara Fras
The Touch of Emotion 
»Kako emo tkanina pripomore k rekonstrukciji sveta? Kako ljudem pomaga biti ... boljši?«
Samantha Bailly, Facets

Kako transparentnost in dostopnost emocij soljudi vplivata na človeka kot posameznika? Kako vplivata na njegovo željo po delovanju, ukrepanju in pomoči drugemu? Ali obstaja medij, ki lahko kot materializirana empatija in priklic vesti deluje kot sprožilni moment za akcijo prek pristnega stika s sočlovekom? Lahko ustvarimo trenutek, ko se empatija prek dotika spremeni v iskreno altruistično dejanje?

Neža Medved, Jera Tratar, Simona Žiher
Vonj
»Plesal bom na vseh ozemljih sveta in svoj um napolnil z vsemi parfumi stvaritev.«
»Vonj je bil kot delec iz preteklosti.«
Anne Fakhouri, A Corner of Her Mind

Kaj je vonj sedanjosti? Onesnaženje in destruktivnost. Smog, kupi smeti, zastrupljene reke ... Če verjamemo, da smo se do leta 2074 sposobni spremeniti in posledično obstati, kakšen bo torej vonj prihodnosti?

Eva Garibaldi, Miha Hain, Simon Rozman, Gregor Stražar, Andraž Rudi Vrhovšek
New Luxury is No Luxury 
»Vsaka pika ponazarja življenje. Skupaj tvorijo kolonijo, v kateri najmanjši elementi soobstajajo v popolni harmoniji z ostalimi. Celota, v kateri so deli združeni – tako kot je človeštvo združeno zaradi tvoje skrbi – v proksimondialno.«
Xavier Mauméjean, Porphyrian Tree

Kaj so skupnost, solidarnost in altruizem? Kaj se zgodi, če tem pojmom dodamo še dve področji razmisleka: umetnost in oblikovanje? Mi v obeh prepoznavamo moč za družbeno kritiko, ob pogoju, da izraščata iz skupnosti. Verjamemo, da lahko stanje sveta spreminjamo, če se vsak od nas zaveže skupnosti in aktivno deluje znotraj nje.

Lin Gerkman, Jakob Koncut, Maruša Mazej, Tjaša Mužina
Življenje, vredno …
»Vsaka pika ponazarja življenje. Skupaj tvorijo kolonijo, v kateri najmanjši elementi soobstajajo v popolni harmoniji z ostalimi. Celota, v kateri so deli združeni – tako kot je človeštvo združeno zaradi tvoje skrbi – v proksimondialno.«
Xavier Mauméjean, Porphyrian Tree

Družba je presegla fizično telo in ustvarila novo, digitalno eksistenco. Pomanjšala se je na nano nivo in ne misli le na danes, saj obstaja v brezčasnosti. Družba je zapustila naravo. Življenje se je preneslo v simulacijo. Reduciralo se je. Je le še skupek informacij.